Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Engelli Çocuğu Olan Memura Hangi Haklar Veriliyor?

Devlet memuru olanların engelli çocuklarına verilen haklar nelerdir? Engelli çocuğu olan memurlar hangi haklardan faydalanabilir?

Engelli çocuğu olan memura hangi haklar veriliyor?

Devlet memurlarına çocuklarından dolayı tanınan haklar ile engelli çocuğu bulunanlar için farklı olmaktadır. Devlet memuru olanların engelli çocuklarına verilen haklar nelerdir? Engelli çocuğu olan memurlar hangi haklardan faydalanabilir?
Engelli çocuğu olan Devlet memurları için, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve diğer bazı düzenlemelerde ilave bazı haklar tanınmıştır.
Engelli çocuğu olan memura verilen haklar;

**Zorunlu yer değiştirmeye (rotasyona) tabi memurun bakmakla yükümlü engelli çocuğunun olması halinde, memurun bu engellilik durumundan kaynaklı yer değiştirme talebi ilgili düzenlemeler dahilinde karşılanır.

**Çocuğu en az %70 oranında engelli olan (çocuğun evli olması durumunda eşinin de en az yüzde 70 oranında engelli olması kaydıyla) memura, bu çocuğunun hastalanması hâlinde hastalık raporuna dayalı olarak bir yılda toptan veya bölümler hâlinde kullanılmak üzere on güne kadar mazeret izni verilir.

**Hayatını başkasının yardım veya bakımı olmadan devam ettiremeyecek derecede engelli çocuğu olan memur, bu çocuğunun memuriyet mahalli dışında resmî veya özel eğitim ve öğretim kuruluşlarında eğitim ve öğretim yapacağını özel eğitim değerlendirme kurulu tarafından belgelendirilmesi hâlinde, talebi üzerine eğitim ve öğretim kuruluşlarının bulunduğu il veya ilçe sınırları dahilinde kurumunda bulunan durumuna uygun boş bir kadroya atanır.

Related posts:

BİLGİLER
tarafından 17 Ekim 2016 - 19:09 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 151 views kez Okunmuştur.
ETİKETLER
PAYLAŞ

Fatal error: Call to undefined function simple_social() in /home/dayioglu/public_html/wp-content/themes/koydernek/single-default.php on line 73